Pazartesi, Kasım 23Topraksız Tarım

Akan Su Kültüründe Topraksız Tarım – NFT Hydroponics

Bu teknikte besin çözeltisi ince bir film şeklinde ve belirli bir debi ile
akacağı bir kanal veya boru bulunmaktadır. Bitkilerin kökleri bu borudaki hazırlanmış ve borularda dolaştırılan besin çözeltisine doğrudan temas etmektedir. Sistemin temel bileşenleri plastik borular, su tankı ve tanktaki dalgıç pompadır. dalgıç pompa yerine amatör sistemlerde akvaryum kafa motoru da kullanılabilir. Kanallar genellikle mat plastik film veya plastik borulardan oluşmaktadır. Yetişme kabı olarak kullanılan olukların içinden bir besin eriyiğini ince bir tabaka halinde geçer. Kaplarda yerleştirilen bitkilerin köklerini besin eriyiği ile temas ettirerek beslenmeleri sağlanır. Böylece kökler su ve besin ihtiyacını karşılayabilmekte, hem de yeterli
havalanma olanağı bulmaktadır. Oluklardan geçen çözelti daha sonra tankta toplanıp yeniden kullanılmaktadır. Böylece su ve besin maddesi kayıpları da en aza indirilmiş olur. Bu yöntem, topraksız kültürün en gelişmiş tekniği olarak kabul edilir. İstenirse Çözeltideki besin miktarını, çözeltinin Ph derecesini otomatik ayarlayabilecek otomasyon sistemleri dahil edilebilir.

Bütün NFT sistemlerinin ortak özelliği kanallarda bulunan besin eriyiğinin derinliğinin az olmasıdır. Akış, genellikle süreklidir; ancak bazı sistemlerde her saat başı birkaç dakika besin çözelti eklenmesi ile aralıklı olarak da çalıştırılır. Aralıklı akışın amacı kök sistemlerinin yeteri kadar havalandırılmasını sağlamak ve köklerin oksijen almasını sağlamaktır. Ancak hızlı büyüme sırasında akış süresi çok kısa veya çok seyrek aralıklarla olursa bitkiler su stresine girebilir; bu nedenle aralıklı akış düzenlemesi ılıman iklim dönemlerinde uygulanması daha iyi olur.

Borulu Sistem Topraksız Tarım – NFT Hydroponics

Bu sistemde ortalama 2-3 cm derinliğindeki besin çözeltisi, 10 cm (örneğin 100 lük atık su borusu) çapındaki plastik borulardan akar. Bu borular üzerinde yanları plastik ve altı delikli saksı içinde bitki yetiştirilir. Plastik saksı boruda akan besin çözeltisine temas etmekte ve böylece bitki besinini almaktadır. PVC borularının yerleştirilmesi yetiştirilecek bitkinin çeşidine göre değişir. Borular düz veya zikzak şeklinde yerleştirilir. Zikzak şeklindeki sistemde aynı alanda daha fazla bitki yetiştirilir; ancak bu sistem daha çok yavaş büyüyen bitkiler için uygundur. Düz sistemde ise hem uzun hem de kısa boylu bitkiler yetiştirilmektedir.

Borulu Sistem Topraksız Tarım Kurulumu Nasıl Yapılır?

Su Kültüründe Topraksız Tarım – NFT Hydroponics

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 1c284e6c8546eb3c