hidroponik-tarim-nedir

Hidroponik Nedir?

Hidroponik – Topraksız Tarım nedir?

Hidroponik, toprak olmadan bitki yetiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler topraktan alacakları ihtiyacı olan besinlerin yerine bitkinin ihtiyacı olan besin ve mineralleri içeren bir besin çözeltisinden ihtiyaçlarını karşılarlar. Hidroponik yöntemde bitkiler kökleri ile toprakta besin ve mineralleri aramak yerine köklerine doğrudan bu besinler iletilir. Bitkileri ve bitkilerin köklerini desteklemek ve ayakta durmalarını sağlamak için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, Hindistan cevizi lifi (kokopit), kaya yünü veya genleştirilmiş kil gibi yetiştirme ortamları kullanılır. Yetiştirme ortamının kendisi birkilere besin sağlamaz onlara sadece fiziksel olarak destek olurlar.

Topraksız tarım, bitki yaşamı için gerekli olan su ve besin elementlerinin gereken miktarlarda kök ortamına verilmesi esasına dayalı bir yetiştirme sistemidir.

Neden Hidroponik Tarım Tercih Edilmeli?

 • Hidroponik yöntemle yetiştirilen birkilerin büyüme hızları oldukça fazladır.
 • Bitki hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklıdır.
 • Bitkilerin gelişimleri için en iyi ortam sağlanır ve bitkilerden maksimum verim elde edilir.
 • 4 mevsim boyunca iklimlendirme şartları sağlanarak ürün alınır. 365 gün kesintisiz hasat imkanı verir.
 • Toprak kültüründe yapılan yetiştiriciliğe göre en az %50 daha verimlidir.
 • Birim alanda yetiştirilen ürün katlı sistemlerin kurulması ile artırılabilir.
 • Toprak yapısının kötü olduğu ve taşlık kayalık alanlar tarıma kazandırılır.
 • Led ışıklandırma sistemleri kullanılarak kapalı alanlarda dahi bitki yetiştirilebilir.
 • Toprağa göre daha sağlıklı ürünler yetiştirilir.
 • Zararlı otlarla ve bitki zararlılarıyla mücadele gerektirmediği için hem işçilikten hem de ilaçlama maliyetlerinden tasarrufludur.
 • Hidroponik yöntemle yetiştirilen ürünler daha uzun raf ömrüne sahiptir.

Hidroponik yöntem ile hangi bitkiler yetiştirilir: Hidroponik yöntem ile teorik olarak her şey yetiştirilebilir. Topraksız yöntem ile domates, tatlı biber, salatalık, kabak, sultani bezelye, fasulye, ıspanak, marul, pazı, acı biber, fesleğen, semiz otu, roka, tere, karnabahar ve brokoli. Hidroponik bahçenizde ayrıca her türlü şifalı bitki, kekik, nane çiçek ve ev bitkisi yetiştirebilirsiniz.

Hidroponik yöntem iyi tarım uygulamasıdır. hidroponik yöntem ile organik tarım yapılabilir ve bu yöntem ile organik tarım yapmak oldukça kolaydır.Comments

 1. Hidroponik tarım yöntemleri geleceğin yöntemleridir. toprak ve iklim giderek kontrol edilemez hale geliyor. Hidroponik yöntemlere ihtiyacımız var.

 2. Selam! Bunun konu dışı bir şey olduğunun farkındayım ama sormam gerekiyordu.
  Topraksız tarım besin tarfilerinizi okudum, sizce en faydalı topraksız tarım gübresi, besini, çözeltisi hangisidir?

 3. Bu sayfada iyi bir bilgi elde etmek istiyorsanız dikkatlice okuyun. Evde topraksız tarım yapmak isteyenler için çok değerli bilgiler var.
  Ayrıca topraksız tarım bitki besin kiti tariflerini de bu sayfadan bakarak yaptım.

 4. Okulda bitki bakım atölyesi kuracağız. proje olarak topraksız tarım sistemi kurmak istiyorum. tek seferde en az 100 adet marul yetiştirmek istiyorum. ne kadar pvc boru almalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir