Pazartesi, Kasım 23Topraksız Tarım

Topraksız Tarım Çilek Yetiştiriciliği

Sera çilek yetiştiriciliğinde üretim topraksız tarım teknikleri kullanılarak yapılırsa hem birim alana daha çok bitki sığdırma şansı olur hem de çilek için büyük sorun olan toprak kökenli sorunlara çözüm getirilmiş olunur.


Topraksız tarım, bitki gelişimi için gerekli olan su ve besin maddelerinin gereken miktarlarda kök ortamına verilmesi esasına dayalı olup katı ortam ve su kültürü olarak ikiye ayrılmaktadır. Ortam kültüründe; bitkiler organik veya inorganik ortamlar içersinde yetiştirilmekte ve sulama besin eriyiği katkılı şekilde yapılmaktadır. Su kültüründe bitkiler besin elementlerini içeren suyun içersinde yetiştirilmektedir. Bir su kültürü yöntemi olan besleyici film tekniği diye türkçeleştirilen NFT ise kök uçları boyunca besin eriyiğinin yüzeysel olarak akıtılması esasına dayalı bir su kültürü şeklidir

Topraksız tarımda besin eriyiğinin idaresi ise açık ve kapalı sistemler olarak iki şekilde yapılır. Açık sistemde bitki kök bölgesine uygulanan besin eriyiği drene olduktan sonra dışarı atılırken, açık sisteme göre su ve gübre tasarrufu sağlayan, daha çok çevre dostu olan kapalı sistemde kök bölgesinden drene olan besin eriyiği tekrar sisteme verilmektedir . Ancak yine de bu yöntem yüzde yüz gübre ve su tasarrufu sağlamaz, çünkü eriyikteki tuz mikrtarının artması ve hastalık etmenleri nedeniyle 1-2 haftada bir yenilenmesi gerekir.

Çilek yetiştiriciliği sera şartlarında topraksız tarım uygulamalarıyla yapılması, toprakla mücadele olayı ortadan kaldırmakta, tarla ve toprakta yapılan yetiştiriciliğe göre daha fazla ürün alınmakta, erkenci verim ve meyve kalitesi artmakta, ilaç kullanımı azalmakta ve ürün hasadını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Topraksız Tarımda Çilek Yetiştiriciliği İçin Hangi Yöntem Tercih Edilmeli

Yapılan bilimsel çalışmalarda besleyici film tekniği yani akan su kültüründe yapılan uygulamalarda verim yönünden en iyi sonuç elde edilse de, besin eriyiği sıcaklığını özellikle havanın ısındığı yaz dönemlerinde istenilen seviyelerde tutmak oldukça zor olacağından, kök hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali ve yayılma hızı daha yüksek olacaktır. Üretici şartlarında ilk başta daha kolay adapte olabileceği Cocopeat, vermikompost gibi ortam kültürü uygulamaları önerilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 1c284e6c8546eb3c