Pazartesi, Kasım 23Topraksız Tarım

Vermikompost – Solucan Gübresi Nedir?

Çeşitli hayvansal ve bitkisel organik atıkların solucanlar tarafından sindirilip humusa benzeyen maddelere dönüştürülmesi işlemi “vermikompost” olarak adlandırılır.

Vermikompostun üretimi için kullanılan solucan türü çok iyi tanınmalı ve türün özelliklerine en uygun yaşam ortamı vermikompost üretimi için solucanlara sağlanmalıdır.

Vermikompost (Solucan gübresi) üretimi için gereken kompost solucanlarının ihtiyaçları

  • Solucanların yaşayacakları yatakların, yaşam ortamlarının hazırlanması
  • Solucanlara düzenli besin kaynağının oluşturulması
  • Solucanların sağlıklı şekilde yaşayabilecekleri Nem ve Sıcaklığın sağlanması
  • Uygun havalandırma koşullarının sağlanması

Solucanlar Nasıl Beslenir?

Solucan gübresi üretimi için çeşitli atıklar değerlendirilebilir. Çoğu üretici hayvan dışkıları (sığır, koyun, keçi, at, deve, hindi, ördek, tavşan vb.), mutfak ve yemekhanelerden çıkan gıda atıkları, çim atıkları, budanmış ağaç dal ve yaprakları, hasat atıkları, saman, ağaç kabukları, kağıt atıkları ve diğer birçok organik atıklar solucanlara yedirilerek sindirilip vermikomposta dönüştürülür.

Vermikompost yani solucan gübresi toprak düzenleyici olarak kullanılmakla beraber, yüksek verimli ve kaliteli ürünler elde etmek için gübre olarak da kullanılır. Solucan gübresi toprağın yapısını iyileştirir, verimini artırır, bitki hastalıklarını azaltır. Bitki büyüme ortamı olarak da kullanılabilir. Bitkilerin doğrudan solucan gübresi içerisine ekim işlemi yapılabilmesine olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 1c284e6c8546eb3c