Pazartesi, Kasım 23Topraksız Tarım

Yıkanmış – Tamponlanmış Hindistan Cevizi Lifi Kullanmanın Önemi (Cocopeat, Kokopit)

Tedarik ettiğiniz kokopitin yıkanmış ve tamponlanmış olarak kullanıma hazır şekilde elinize ulaşması önemlidir. Bu sizi önemli bir kimyasal işlemden kurtarır. Yıkama basitçe malzemenin yıkanarak toz ve yabancı maddelerden temizlenmesidir. Tamponlama ise kokopitin bünyesindeki katyonlar (pozitif yüklü iyonlar) ile kalsiyum iyonlarının yer değiştirmesinin sağlanmasıdır.


PEKİ TAMPONLAMA NEDEN GERKLİDİR?
Bu iyon değişim sürecini gerçekleştirmediğiniz takdirde bitki beslemeye başladığınızda besin çözeltiniz ile kök bölgesine verdiğiniz kalsiyum elementinin alımında bitki kök hücreleri ve kokopit lifleri bir yarışa girecektir. Kokopit lifi tüm hacmi kapladığı için tabii ki bitki bu yarışta mağlup gelecektir. Yani sizin bitki besleme amaçlı gönderdiğini kalsiyum ile kokopit lifleri beslenecektir. Bu süreç tüm kokopit malzemesi kalsiyuma iyonik olarak doyana kadar devam edecektir. Tabii ki tüm bu zaman içinde bitkinizde kalsiyum eksikliği belirtileri ortaya çıkacaktır ve siz çözümü formüle kalsiyum eklemekte bulacaksınız ama sonuç alamayacaksınız.
İşte bu yüzden eğer tedarik ettiğiniz kokopit tamponlanmış değilse bitki dikim ve beslemeden önce kokopit malzemesi bir kimyasal tedavi sürecine tabi tutulur. Bu amaçla genişlemiş halde 1 m3 kokopit hacmine karşılık 3 kg kalsiyum nitrat kokopiti genişletmek için kullanılan suya eklenir. Kokopit hacminin yaklaşık %70 i kadar su çeker yani toplam 1 m3 kokopit için 700 lt suya 3 kg kalsiyum nitrat eklenir ve bu çözelti ile kokopit şişirilir. Bu şekilde 48 saat bekleyen kokopit daha sonra süzülür ve yıkama yapılarak bünyesindeki tuzdan arındırılır. Bundan sonra kokopit bitki beslemeye hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 1c284e6c8546eb3c